Pierwszy wyścig rowerów cargo w Rio de Janeiro

Rowery transportowe w Holandii czy Danii to standard i nikogo nie dziwią. Inne europejskie kraje również adaptują ten rodzaj transportu, nawet w Polsce mamy już pojedyncze przykłady (adaptowanie to trochę złe słowo, ponieważ transport rowerowy istniał wcześniej wszędzie, tylko został na jakiś czas wyparty przez samochodowy). Rzadko jednak docierają do nas wiadomości o tym jak to wygląda na innych kontynentach, więc aby trochę nadrobić zaległości bierzemy dzisiaj na tapetę Brazylię jako reprezentanta Ameryki Południowej.

Przy okazji wizyt w Brazylii moją uwagę zwrócił pewien paradoks. W miastach które odwiedziłem nie sposób było nie zauważyć obecności na ulicach dużej ilości kurierów rowerowych przewożących najróżniejsze ładunki na dość charakterystycznych rowerach. Brakowało jednak ludzi, którzy poruszaliby się po mieście rowerem, zamiast samochodem lub autobusem.

brasil2012-2013-1-213
brasil2012-2013-1-214
brasil2012-2013-1-215
brasil2012-2013-1-220
brasil2012-2013-1-175
brasil2012-2013-1-173
Juiz de Fora/Brazylia – najczęściej widziałem przewożone butle z wodą i worki z lodem.

Brazylijskie miasta tak jak wiele innych z krajów z dominującym transportem samochodowym również próbują wprowadzić rowery jako sposób komunikacji w miastach. Mikael Colville-Andersen z duńskiej organizacji Copenhagenize w poniższym krótkim filmie przedstawia pomysł na organizację pierwszych zawodów rowerów kargo w Ameryce Południowej.

Porównuje on sytuację kurierów rowerowych w Rio do warunków w jakich pracowali kurierzy w Kopenhadze 80 lat temu. Pomimo ciężkiej pracy, która jest bardzo ważna dla funkcjonowania miasta, są oni niezauważani i niedoceniani. W 1942 roku, misjonarz Kristian Skjerring postanowił zmienić sytuację kurierów rowerowych i zorganizował pierwsze zawody w Kopenhadze. Odbywały się corocznie  do 1960 roku za każdym razem przyciągając tysiące kibiców. Od 2009 roku zawody odbywają się ponownie.

Aby zawody mogły się odbyć potrzebne są na to fundusze i na stronie rockethub.com można dorzucić swoje kilka groszy.

Reklamy

Informacje o onemorebikepoznan

Poruszamy się po mieście na rowerach i chcemy zachęcić do tego wszystkich. Pomożemy Ci w wyborze roweru, albo przygotujemy twój do codziennej jazdy.
Ten wpis został opublikowany w kategorii CARGO BIKES, MIASTO, PODRÓŻE i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Pierwszy wyścig rowerów cargo w Rio de Janeiro

  1. Pingback: Bike Cafe – porcja prawdziwie rowerowej kofeiny tylko w One More Bike | OneMoreBike

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s