Otwarty warsztat – jest się czym chwalić

Zwrócił moją uwagę niedawno fakt, że otwarty warsztat w sklepie stał się marketingowym narzędziem sklepów rowerowych, czymś czym należy się chwalić i o czym się głośno mówi. My od początku, czyli od 2011 roku takim właśnie otwartym na sklep serwisem obsługujemy klientów, co w Polsce było dość pionierskie. Po raz pierwszy zwróciłem uwagę na takie rozwiązanie obserwując sklepy w USA, zwłaszcza w amerykańskim Amsterdamie, czyli Portland. Pomysł tak oczywisty i prosty, że nie widziałem innej opcji otwierając sklep.

Ma to jednak pewną „wadę”… naprawa rowerów obdarta zostaje z magii i tajemniczości. Teraz każdy widzi, że często „bez młota nie robota”, a dźwięk szlifierki kątowej w pobliżu roweru to nic nadzwyczajnego (nie mówię tutaj o szosie na osprzęcie Dura-Ace, ale o miejskim koniu roboczym, który parkuje na zewnątrz przez większość czasu i rdza daje mu się we znaki). Zanim zacząłem pracować w sklepie rowerowym, a potem otwarłem swój własny miałem okazję przez kilkanaście lat być klientem i poznać dogłębnie biznes od tej właśnie strony. Jakieś wnioski? Warsztat stanowił zupełnie odrębny świat, do którego dostęp mieli tylko pracownicy sklepu i komunikacja z mechanikiem odbywała się najczęściej za pośrednictwem sprzedawcy, tak jakby mechanik mówił jakimś innym językiem. Schowany warsztat to też przyczynek nadużyć, robienia z igły widły i komplikowania prostych rzeczy. Komunikacja to więcej niż połowa sukcesu, nie ma lepszej sytuacji niż ta kiedy klient wyjaśni mechanikowi bezpośrednio z czym ma problem zamiast bawić się w głuchy telefon z kolegą ze sklepu i klientem na drugim końcu. Inna sprawa to to, że jak ktoś ma równie dużego hopla na punkcie rowerów jak my to lubi popatrzeć jak grzebiemy przy jego sprzęcie, nam to nie przeszkadza i nie wywołuje jakiegoś drżenia rąk. Izolowaniu mechaników od świata zewnętrznego mówimy nie!

open-workshop

Reklamy

Informacje o onemorebikepoznan

Poruszamy się po mieście na rowerach i chcemy zachęcić do tego wszystkich. Pomożemy Ci w wyborze roweru, albo przygotujemy twój do codziennej jazdy.
Ten wpis został opublikowany w kategorii SERWIS, SKLEP ONE MORE BIKE, WARSZTAT i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s