Zdrzwiowany, czyli zawsze oczekuj najgorszego.

Nie chodzi tu o jakieś pesymistyczne podejście do jazdy, ale o sposób dzięki któremu można uniknąć bolesnych przygód. Zdrzwiowany to taka moja próba przetłumaczenia angielskiego terminu doored, który wszedł już do potocznego języka i oznacza wjechanie lub zderzenie się podczas jazdy na rowerze z nagle otwartymi drzwiami samochodu. Zdarza się to niestety na tyle często, że doczekało się swojej nazwy.

W Holandii mają bardzo ciekawy patent na to, aby minimalizować takie wypadki. Na kursach na prawo jazdy instruktorzy wyrabiają u kursantów nawyk otwierania drzwi prawą ręką. Zmusza to kierowcę do obrócenia się dzięki czemu są w lepszej pozycji ułatwiającej spostrzeżenie nadjeżdżającego z tyłu rowerzysty. Jakie to proste!

No tak, to mogą zrobić dla nas ludzie wysiadający z samochodów, ale ja bym na to za bardzo nie liczył, więc zawsze kiedy przejeżdżam obok zaparkowanych samochodów staram się zachować odpowiedni dystans, a jeśli to nie jest możliwe to zwalniam do prędkości, która pozwoli mi wyhamować lub w najgorszym przypadku zderzyć się w miarę kontrolowany i bezpieczny sposób.

Jak dotąd nie zostałem jeszcze zdrzwiowany, ale spotkałem niejednokrotnie ofiary i ich rowery. W sklepie rowerowym słuchamy o różnych dziwnych wypadkach, co na pewno wyostrza naszą ostrożność, ale chcę się też tym z Wami podzielić, bo szkoda zdrowia na takie wypadki.

Bardzo sensownie prezentuje się w tym temacie nowa infrastruktura rowerowa w Poznaniu na ulicy Św. Marcin. Pas ruchu dla rowerów poprowadzony jest po prawej stronie zaparkowanych samochodów, które stanowią teraz barierę oddzielającą rowerzystów o ruchu samochodowego i dodatkowo zostawiono miejsce dla otwierających drzwi i wysiadających pasażerów z samochodu. Piątka dla projektantów tego odcinka, odrobili zadanie domowe.

20160910_103131~2

Jeśli jeszcze nie zanudziłem Ciebie na śmierć to polecam warty przeczytania artykuł o wyprzedzaniu samochodów rowerem prawą stroną, co jest legalne, ale tylko w określonych sytuacjach. Artykuł na polskanarowery.pl.

doored_02

Reklamy

Informacje o onemorebikepoznan

Poruszamy się po mieście na rowerach i chcemy zachęcić do tego wszystkich. Pomożemy Ci w wyborze roweru, albo przygotujemy twój do codziennej jazdy.
Ten wpis został opublikowany w kategorii BEZPIECZEŃSTWO. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s